Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Novinky

Od 12.4. otvíráme!

Od pondělí 12.4. 2021 dle nařízení vlády lze otevřít mateřskou školu za těchto podmínek.

  • škola se otvírá pro děti s povinnou předškolní docházkou
  • škola se otvírá pro děti, jejichž rodiče pracují v IZS
  • děti se musí 2 x týdně testovat (pondělí, čtvrtek)
  • pokud je dítě v 90denní lhůtě po prodělání covidu, nemusí se testovat, ale musí mít potvrzení od pediatra
  • děti nenosí v prostorách školy roušky
  • děti mohou být ve skupině max 15 dětí
  • vstup dalších osob do budovy je zakázaný
  • zaměstnanci nosí respirátory
  • zaměstnanci se 1x týdně testují

Byli jsme na houbách

Celý týden jsme si povídali o lese. Poznávali jsme zvířata, stromy, keře i lesní plody. Ve čtvrtek 17.9. jsme se vydali les prozkoumat na vlastní oči. A protože prý „rostou“ vzali jsme si na to dostatečné množství košíků.

Jak jsme trávili karanténu

Epidemie zasáhla i do života naší školky. Z preventivních důvodů jsme zavřeli 16.3. S rodiči jsme byli v neustálém kontaktu a společně jsme plánovali další postup. V prvních týdnech se všichni báli riskovat a dítě do školky poslat. I my zaměstnanci jsme měli obavy. Ani ne tak o zdraví svoje, ale o zdraví dětí. Báli jsme se, abychom někoho nenakazili.
V prvních dnech většina zaměstnanců šila roušky pro široké okolí a někdo pomáhal hlídat děti zdravotníků.
Když jsme se v nové situaci zorientovali, začali jsme hledat způsoby, jak s dětmi dále pracovat. Zjistili jsme, že možnosti jsou.
Koťata  (třída mladších dětí) dostávala jednou týdně úkoly a náměty na činnosti od paní učitelky Káti a od paní učitelky Lenky odkazy na videa s angličtinou.
Sovičky (starší děti a předškoláci) musely pracovat víc. I nadále jsme pracovali podle ŠVP. Každý den jsme posílali maily s úkoly a náměty na činnosti. Kdo neměl možnost tisku, dostal úkoly přímo do schránky. Později jsme objevili i kouzlo Skypu a zjistili, že i děti předškolního věku jsou schopny tímto způsobem komunikovat. Barča dokonce přes Skype vedla logopedickou prevenci. Proběhl i pokus natáčet výuková videa, ale moc se neosvědčil.
Na základě zájmu rodičů jsme školu znovu otevřeli 1.5. 2020. Pro jistotu jsme začali omezeným provozem (chtěli jsme vyloučit spaní v jedné místnosti) a to od 7:30 do 13:00. Hlavním cílem bylo trávit co nejvíce času venku. Děti se naučily používat dezinfekci, mýt správně ruce a dodržovat všechna pravidla. Rodiče také spolupracují, nechodí do budovy školy a důsledně dodržují, aby dítě přišlo bez příznaků jakékoliv nemoci.
Děti se na sebe už moc těšily a první setkání se neobešlo bez objímání:) Provoz v plném rozsahu bude obnoven od 25.5.2020.
Pro nás celá tato situace je zajímavou zkušeností. Naučili jsme se spoustu užitečných věcí. A hlavně děkujeme všem rodičů za komunikaci, za podporu, i za pochvalu, která nám všem udělala velkou radost.
Tak snad se nám podaří vyhnout všemu nebezpečí a brzo bude všechno jako dřív.
Jak děti doma pracovaly a co dělaly můžete vidět na fotkách.

EKOŠKOLKA ŠK. ROK 2019-2020

ODPADY

V letošním roce jsme začali zabývat tématem odpady. Nejprve jsme hledali, kde je ve školce vůbec máme.  Mapovali jsme, kde máme koše a co do nich házíme. Všechny jsme si vysypali a odpad analyzovali. Zjistili jsme, že do některých košů házíme jen papír. 

Pak jsme pátrali, kam naše odpadky putují dále. Našli jsme v obci popelnice na tříděný odpad, ale nevěděli jsme, proč se třídí a jak. Udělali jsme analýzu toho, co o odpadcích víme a co ještě ne. Následně jsme vytvořili plán, jak se vše naučíme a co můžeme zlepšit.

Začalo velké učení o tom, z jakého jsou věci materiálu. O tom, že některé odpadky lze třídit, ale neměli jsme je kam házet. Vyrobili jsme si tedy správné nádoby. Také jsme správně označili ty stávající.

Pro občany Lidic jsme vytvořili mapu, kde jsou popelnice na tříděný odpad a kdy se vyvážejí.

Na rozsvěcení stromečku jsme ušetřili mnoho plastových obalů žádostí, aby si lidé nosili své hrnečky. Mohli jsme ekoškolu prezentovat před celou obcí povídáním na mikrofon.

Do místního obchodu Coop jsme dodali látkové pytlíky, které si mohou občané brát zdarma a tak opět umenšovat množství odpadu.

Dlouho jsme si hráli na obchod a pak jsme navštívili bezobalový obchod Rádoby nádoby v Kladně.

Na dodržování pravidel stále dohlíží naše hlídka!

Na konci února jsme měli návštěvu z Ekoškolky a snažili jsme se obhájit titul. A povedlo se!:)

 
 

Ekotým opět útočí – látkové pytlíky v COOPu


Dalším cílem Ekoškolky se stal místní obchod COOP. Rozhodli jsme se naučit občany používat místo jednorázových igelitových sáčků látkové pytlíky! První várka 20 pytlíků byla pryč za jeden den. Nyní jsme rozvěsili inzeráty a hledáme šikovné švadlenky, které by nám pytlíky pomáhali šít. Sháníme i starší záclony. Věříme, že se výroba brzy rozběhne. Také věříme, že látkové sáčky budou sloužit opravdu k nákupu a ne na uskladňování věcí v domácnosti:) V paní prodavačce máme spojenkyni, která celou akci monitoruje a vyhodnocuje!
Tomuto finále však předcházelo mnoho činností. Učili jsme se o jídle, kde se bere, kdo ho vozí do obchodu, jak se za něj platí, v jaké zemi co roste. Na obchod jsme si hodně hráli a zkoušeli se chovat jako v obchodě opravdovém. Zjistili jsme, že se hodně věcí dává do obalů a sáčků. Byli jsme se podívat v obchodech (masna, papírnictví, drogerie…)a v bezobalovém obchodě na Kladně, zkoušeli jsme si sami zaplatit dortík. O nakupování jsme si toho říkali opravdu hodně. Koupili jsme si i novou hru a učíme se počítat a platit penězi.
Jeden celý týden jsme zkoumali, co jedí v jiných zemích a paní kuchařka, nám každý den vařila nějakou specialitu. Měli jsme domácí hamburgery, sushi, lazaně a jedli jsme rukama.
Podívejte se do galerie:)

 

Kelímku – odpadni a rozsvěcení vánočního stromu

Pod tímto heslem byl zveřejněn článek v našem Lidickém zpravodaji. Autorem článku i myšlenky je člen ekotýmu Jirka Č. O jaký nápad jde? V rámci tématu ODPADY jsme řešili i otázku, jak působit na veřejnost, aby produkovala méně odpadků a hlavně, aby se nad touto problematikou vůbec zamýšlela. Výborná příležitost se nám naskytla při akci, kdy se sešla skoro celá obec, děti ze školky byly hlavními hosty a to při ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU. Využili jsme toto setkání k tomu, abychom lidem ukázali, že to jde. Poprosili jsme je, aby si přinesli svoje hrnečky na rozlévané nápoje, které jsou v rámci akce zdarma. Chtěli jsme tak v praxi předvést, že si lze akci užít a při tom po sobě nezanechat koše plné plastu.
Paní starostka nás v této akci podpořila a překvapivě většina lidí naši prosbu vyslyšela a hrnečky si donesla. Měli jsme dokonce šanci chvíli promluvit na mikrofon a říci všem, o co nám jde. Tohoto úkolu se ujala Adélka:)
V našem vánočním krámku jsme prodávali výrobky, jejichž základem bylo něco, co mělo už skončit v koši. Betlém z papírových uliček, svícny ze starých CD, andělové ze skleniček od jogurtu….
Všem moc děkujeme a už chystáme další překvapení!

Den pro tatínky

Letos jsme si na tatínky vymysleli pěkně těžkou trasu. Společně s dětmi museli chodit po fáborcích a plnit úkoly. Na zahradě je pak ovšem po výkonu čekala odměna. Paní kuchařky připravily občerstvení a mohlo se i opékat na ohníčku. Prožili jsme krásné odpoledne!

Výlet na Klíčavu a Křivoklát

Jedním z úkolu Ekoškolky v tématu VODA  bylo navštívit vodní nádrž. Vydali jsme se tedy na Klíčavu. Vylezli jsme na hráz, rozhlédli po vodní hladině, spočítali ryby a pak jsme se ještě nechali autobusem popovézt do nedalekého Zbečna. Odtud jsme vyrazili na trasu dlouhou neuvěřitelných 10 km!!! Měli jsme sebou i naše nejmenší Medvíďata a všichni to zvládli na jedničku. Na konci jsme si zasloužili samozřejmě odměnu:)