Projekt „Zahrada“

PROJEKT ZAHRADA


Na začátku  roku 2012  nám Obecní úřad Lidice nabídl možnost využít dotačního programu vypsaného Ministerstvem pro místní rozvoj. Výzva se jmenovala – Podpora obnovy a rozvoje venkova. My jsme se snažili dotaci získat v oblasti – Podpora zapojení dětí a mládeže do komunitního života v obci. Toto téma se nám zdálo jako velmi účelné a zapadající do našich snah, které jsou především podpora rodiny, podpora dobrých vztahů v obci a vzájemná spolupráce. K tomu všemu jsme již delší dobu toužili po zvelebení naší zahrady. Tohle se nám zdálo jako ideální řešení.
Co nám na zahradě vadilo? Byl to především betonový vjezd, který nebyl využíván a byl místem častých úrazů, protože to byl jediný prostor, kde mohli kluci hrát kopanou. Terén byl ještě z kopce, takže pro fotbal nijak ideální. Dále na zahradě byly prvky, které nesplňovaly bezpečnostní limity. Stará železná houpačka, prolézačka, tabule … Na zahradě byly i prvky, které nebyly staré a vypadaly zachovale, ale bohužel nebyly umístěny v železných patkách, hnily a přestávaly pevně držet v zemi. Prvek se skluzavkou neměl písčitou dopadovou plochu.

My jsme chtěli na zahradě především – učit děti, že si lze zdravě vypěstovat zeleninu a některé ovoce, učit děti třídit bio odpad a používat kompost, seznámit je s některými bylinkami a pěstovat v nich pocit, že přírodní léčiva jsou pro tělo vhodnější než farmaceutika, učit je starat se o prostor, který nás bezprostředně obklopuje a používat při hrách přírodní materiály.

My dospělí jsme měli určitou představu o tom, co bychom na naší zahradě chtěli změnit. Zajímal nás i názor našich dětí, které se samy k plánu zahrady měli možnost vyjádřit a společnými silami navrhli plán.

DSCN0125

Ačkoliv jsme ještě neměli dotace přislíbeny, začali jsme na jaře s úpravami. Snažili jsme se založit bylinkovou a květinovou zahrádku. Pomohli nám i pracovnice zahradnické firmy Róza, které nám darovaly sazeničky květin a mátu. Pokračovali jsme na konci školního roku, kdy jsme poprosili rodiče, aby na místo řezaných květin na konci školního roku, přinesli něco, co bychom mohli na zahradě zasadit. Tak se nám podařilo získat keříky rybízu, keřík malin a některé další květiny a malé stromky. Další stromky jsme získali od přátel. Děti si pak většinu těchto rostlin zasadily.

bylinky 2 DSCN0678

Na zahradě nám přibyl i domeček pro králíka, kterého si děti přály. Ten nám vyrobil strýc jedné z dívek.
Na konci školního roku jsme se dozvěděli, že jsme dotaci získali. Začala práce s panem ing.arch. Červeným, vypracování plánu a rozpočtu a výběrové řízení na firmu, která bude úpravy realizovat.
Koncem října začaly velké terénní úpravy. Byl rozbit betonový vjezd a navezena nová zemina, aby se terén vyrovnal.

Velká a zásadní akce se konala 20. 10 . 2012, kdy byla naplánována velká společná brigáda pro rodiče, děti a obyvatele Lidic. Sešlo se nás opravdu mnoho, i když nebylo příliš dobré počasí. Hlavními úkoly bylo – natřít plot, vyrobit kompost, připravit jámy na sázení stromů a vyřešit nesprávné umístění zahradních prvků, které nesplňovali bezpečnostní normy. Byla vykopána plocha pod skluzavkou, do které byl navozen písek z pískoviště, aby byl zabezpečen měkký dopad při pádu ze skluzavky. Byly odstraněny staré železné prvky . Dřevěné prvky byly rozmontovány a rádi bychom je dále využili.

Na jaře roku 2013 se konala další brigáda, při které vznikl hmatový chodníček, byly prořezány keře a vytvořen další záhon pro pěstování zeleniny a malá zahrádka.
S dětmi jsme pak na připravené plochy sázeli semínka zeleniny a bylinky. Také jsme za pomoci rodičů upravili venkovní výběh pro našeho ušatého kamaráda Ušiho.

DSCN8439   uši 2 (2)

 

zahrada

V dubnu 2015 proběhla další brigáda. Vzhledem ke špatnému počasí jsme povolali jen dvě rodiny. Hlavním cílem bylo zasadit rostliny, které nám doporučila zahradní odbornice.Podařilo se nám obnovit bylinkovou zahrádku, zasadit jahody, ostružiny, maliny, borůvky, víno a rybízy.

resized_DSCN9497

 

V říjnu 2015 proběhla další rekonstrukce zahrady.

LIDICE_sit_3-page-001

 

 

resized_DSCN7845  resized_DSCN7847  resized_DSCN7849 resized_DSCN7850 resized_DSCN7851 resized_DSCN7852

resized_DSCN8343 resized_DSCN8344 resized_DSCN8345 resized_DSCN8346  resized_DSCN8348 resized_DSCN8349 resized_DSCN8350 resized_DSCN8351

resized_DSCN8435resized_DSCN8433resized_DSCN8432resized_DSCN8431resized_DSCN8428resized_DSCN8427resized_DSCN8425resized_DSCN8424resized_DSCN8301resized_DSCN8299resized_DSCN8304resized_DSCN8365resized_DSCN8437