Ekokodex

ekokodex 1

Zvláštní slovo, co myslíte? Děti z ekotýmu Vám jeho význam určitě rády vysvětlí. Nejprve jsme snažily (děti s pomocí Lenky) najít nějaký jednodušší název, ale děti si ho tak zapamatovaly, že jsme jeho název neměnily. Je to souhrn pravidel vyjadřujících, jak se naše škola ohleduplně chová k životnímu prostředí.

A jak se takový ekokodex vytváří? Nejprve jsme nechaly průchod nápadům, kdy děti vymýšlely jedno pravidlo za druhým. Sešlo se nám jich opravdu hodně. Děti si vzpomněly zejména na zvířata a hezké chování k nim, na starost o čistotu okolního prostředí a také se objevovaly nápady z našeho aktuálního tématu „jídlo“. Přispět mohly všechny děti ze školky. Pak už záleželo jen na ekotýmu, pro která pravidla se rozhodne. Nejprve jsme si pravidla prošly a přemýšlely jsme, jestli je opravdu plníme. Pak si každý člen dětského ekotýmu vybral jedno pravidlo, které se mu líbilo. Dále jsme přemýšlely, jak pravidla ztvárnit. Nejprve jsme se s dětmi inspirovaly na internetu a prohlížely si ekokodexy jiných škol a školek. Dětem se nejvíce líbily nástěnky, kde byla nějaká zvířátka a tak jsme se rozhodly, že si ho také znázorníme pomocí zvířátek. Každé dítě si ke svému pravidlu vybralo odpovídající zvířátko. Soňa měla výborný nápad zavěsit pravidla v šatně ke stropu. Děti z toho byly nadšené a hned začaly tvořit. Pravidel jsme chtěli 10 a jelikož je 7 dětí v ekotýmu, mohly si svoje pravidlo vytvořit i Soňa, Lenka a paní kuchařka.

Děti ve školce naše pravidla již dobře znají a dokonce jsme si je pomocí hry pěkně procvičili i na schůzce celého ekotýmu. Každý dětský člen dostal na záda papírek s textem pravidla a dospěláci obrázky zvířátek a museli poznat, kdo k sobě patří. Hlavní bylo pravidlo hned neprozradit, ale snažit se ho popsat. Všichni jsme se u toho moc pobavili a lépe jsme si pravidla zapamatovali. Takže pokud by Vás zajímalo vysvětlení některého pravidla, zeptejte se našich dětí.

About The Author