Axíci

DSCN35692)

Pár informací o našich školkových mazlíčcích. Již tři roky máme ve školce axolotlí slečnu Bertici a od prosince k ní přibil axolotlí kluk Krokodýl. V akvárium nám rádi předvádí různé akrobatické kousky a děti je krmí dvakrát týdně žížalami. Sešel se nám krásně barevný páreček, Bertice je černá a Krokodýl je krásně bílý.

Obecné informace:

  •  - Axolotl mexický, česky také zvaný vodní dráček, chodící mlok nebo tygří mlok, je středně velký obojživelník vyskytující se v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.
  • - Axolotl mexický je typickým zástupcem obojživelníků, u nichž se projevuje tzv. neotenie. Ve volné přírodě si totiž zachovává larvální stadium (pulec), ve kterém je schopen se rozmnožovat. Metamorfózu lze uměle vyvolat v zajetí, v přírodě k ní dochází jen velice vzácně. Larva axolotla dosahuje délky až 35 cm, má tmavé zbarvení, širokou hlavu, po stranách vyčnívající keříčkovité žábry. Na ocase je patrný kožní lem. Přední končetiny mají čtyři a zadní pět prstů. Má velkou schopnost regenerace.
  • - V zajetí se axolotl dožívá až 25 let. Pohlavní dospělosti v larválním stádiu dosahuje mezi 18. a 24. měsícem života. V období rozmnožováni samec vypouští spermatofor, který následně samička nasaje do své kloaky. Po vnitřním oplodnění samička klade vajíčka na vodní rostliny nebo jiné vhodné podloží. Axolotl je masožravý. V mládí žere nítěnky, larvy pakomárů a podobné drobné živočichy, v dospělosti přijímá též žížaly, drobné rybky, mláďata myší i proužky libového masa. Vhodné je krmit pinzetou, aby měl chovatel přehled, kolik toho který axolotl sežere.

 

Velká novina:

Náš páreček se nám rozmnožil měli jsme cca 11 malých axolotlů. Museli jsme vajíčka pochytat a přemístit do jiného akvária, jinak by je náš Krokodýl všechny snědl. V průhledných vajíčkách jsme krásně viděli, jak se z černých teček stali malí axolotli.

axíci DSCN0772

Užívali jsme si, jak nám pěkně plavou v akvárku. Bohužel po třech týdnech nám postupně všichni umřeli. Od chovatelů jsme zjistili, že je to běžné a tak se budeme těšit na příští jaro, kdy zkusíme jejich odchov znovu.

DSCN3565

About The Author